Co jsou kryptoměny?
úterý 5. prosince 2023
Kryptoměny jsou dnes často skloňovaným pojmem, ale co přesně znamenají a jak fungují, zůstává pro mnohé záhadou. Jak tedy probíhá investování do kryptoměn?
Co je kryptoměna?
Kryptoměna je virtuální měna. Je navržena tak, aby byla mimo dosah vývojářů, vlád, organizací či jednotlivců, což eliminuje riziko padělání, zabavování, inflace nebo neoprávněného ovlivnění jejich toků. To je zásadní aspekt decentralizované povahy kryptoměn, který je v kontrastu s tradičními měnami, kde centrální autority (například vlády nebo centrální banky) mohou ovlivňovat hodnotu měny prostřednictvím různých finančních politik a rozhodnutí. Hodnota těchto měn je určena pouze tržní nabídkou a poptávkou.
Nejobchodovatelnější a nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, který byl poprvé zpřístupněn v roce 2009. Od vzniku Bitcoinu se trh rozšířil o širokou škálu alternativních digitálních měn, často označovaných jako "altcoiny". Mezi tyto novější kryptoměny patří například Ethereum, Litecoin, Solana, Cardano a EOS. V roce 2022 dosáhla tržní kapitalizace všech kryptoměn více než 2 bilionu dolarů, přičemž z tohoto objemu tvoří Bitcoin přibližně 31,2 %.
Jak fungují kryptoměny?
Základem kryptoměn je blockchainová technologie, distribuovaná účetní kniha spravovaná sítí počítačů, což poskytuje vysokou úroveň šifrování a ochrany proti dvojímu utrácení. Toto je zásadní otázka pro digitální měny, protože na rozdíl od klasických peněz, které nemohou být fyzicky na dvou místech najednou, digitální soubory (včetně digitálních měn) lze kopírovat a teoreticky opakovaně používat.
Kryptoměny jako Bitcoin řeší tento problém pomocí blockchainu a sítě uživatelů (těžařů), kteří verifikují a zaznamenávají všechny transakce. Každá transakce musí být potvrzena sítí a přidána do blockchainu, kde jsou všechny transakce chronologicky zaznamenány a veřejně viditelné. Tento systém zajistí, že jednou utracené kryptoměny nelze znovu utratit.
Za svoji práci těžaři dostávají poplatky a odměny v podobě bitcoinů, které si mohou ponechat nebo směnit na fiat měny. Pokud chcete začít obchodovat s kryptoměnami, je potřeba mít účet v této síti. Účty jsou vytvářeny zdarma v digitálních peněženkách. Při založení účtu dostanete i veřejný kód, který sdílíte s ostatními při posílání a přijímání peněz, a také soukromý klíč, který představuje vaše přístupové heslo. Digitální peněženky slouží jako úschovna vašich kryptoměn, existuje jich velké množství a každá má svá specifika. Některé existují jako mobilní aplikace a jiné jako programy na počítači.
Dříve se těžilo přes počítačové procesory či přes grafické karty. Dnes se pro těžbu kryptoměn využívají ASIC čipy, což je extrémně rychlý hardware, který byl vytvořen přímo pro řešení kryptografických úloh. Obecně lze říci, že v současnosti je těžba kryptoměn poměrně náročnou a nákladnou investicí s nejistou návratností.
Jaké jsou výhody kryptoměn?
Kryptoměny nabízí několik výhod oproti tradičním finančním systémům. Jednou z hlavních výhod je bezpečnost. Díky použití kryptografie a decentralizované povahy blockchainu je velmi těžké kryptoměny podvrhnout. Dalším lákadlem je transparentnost a anonymita – ačkoliv jsou všechny transakce veřejně zaznamenány v blockchainu, identity uživatelů zůstávají skryté.
Jaká jsou rizika kryptoměn?
Nic není bez rizika, a to platí i pro kryptoměny. Volatilita cen je jednou z hlavních otázek – hodnota kryptoměn se může velmi rychle měnit. Existují také obavy týkající se bezpečnosti, neboť samotný blockchain je sice extrémně bezpečný, ale směnárny kryptoměn a peněženky mohou být zranitelné vůči hackerským útokům.
Závěr
Kryptoměny jsou stále relativně novým fenoménem a jejich dlouhodobý dopad na finanční svět je zatím nejistý. Nicméně, s rostoucím zájmem jak ze strany veřejnosti, tak ze strany vlád a korporací je jasné, že kryptoměny hrají stále důležitější roli v globálním finančním systému.
Jaroslav Bělohlávek
IČO: 28359682
Benefit investment a.s.